הנכם מוזמנים להיחשף, כאן בישראל לתרבות יפן הקסומה!

גם בישראל הרחוקה מיפן אנו מוצאים `איי תרבות יפנים` בהם נוכל להניח לזמן קצר לקצב החיים האינטנסיבי, ללמוד את רזי תרבות יפן ולהיחשף להוויה היפנית באמצעות התנסות חוויתית.

 מובאת מטה סקירה של אמנים ויוצרים החיים ופועלים בישראל

שודו – מרכז לקליגרפיה ותרבות יפן


הקליגרפיה הינה אחת מן האומנויות המסורתיות החשובות ביותר בסין, ביפן ובארצות המזרח הרחוק. מקורה בכתב, הנחשב לקדום ביותר בעולם, שהומצא בסין לפני יותר מ- 4000 שנה. הסינים שהמציאו את הכתב  השתייכו למעמד החכמים והמלומדים שישבו, חקרו ולמדו אודות הטבע, האדם והחיים, וכך המציאו ופיתחו תורות ריפוי, פילוסופיות ודרכי חשיבה. הכתב שהומצא היה גם הוא חלק בלתי נפרד מן התרבות הסינית כולה.

תרצה פייטן-סלע חייתה, למדה ויצרה במשך 8 שנים ביפן והתמחתה באומנויות יפניות מסורתיות. מורה מוסמכת לקליגרפיה יפנית מטעם ממשלת יפן, עם ניסיון רב בהוראת אומנות ומספר רב של תערוכות שהציגה ביפן ובעולם. בארץ – לימדה בבצלאל, קלישר, מוזיאון ישראל, מוזיאון ר"ג ועוד מקומות רבים. לימדה קליגרפיה ב"סמינר הקיבוצים" במסגרת אומנויות של המזרח הרחוק. בשנת 4102   עבר `שודו` המרכז לקליגרפיה ותרבות יפן למשכן קבע בתל אביב.

המרכז הישראלי לאומנות האורגמי

המרכז הישראלי לאוריגאמי נוסד בשנת 1993 על ידי מירי גולן אמנית ומורה לאוריגאמי, אשר שמה לעצמה למטרה לקרב את הקהילה לאוריגאמי ולפתח את המודעות לתרומת אמנות זו בתחומים שונים. בשנת 2000 הצטרף למרכז פול ג`קסון (אנגליה) אמן נייר בינלאומי.
פול אוצר ויוצר בתערוכות חשובות ומלמד בשנקר ובאוניברסיטאות שונות ברחבי העולם ומקדם את אמנות האוריגאמי כאמנות עכשווית  בארץ ובעולם.
המרכז לאוריגמי מקדיש את כל הכנסותיו מהוראה ומהוצאת ספרים עבור פיתוח  אמנות האוריגמי  ולהקמת  תערוכות, פסטיבלים, פרויקטים וכנסים. במסגרת הפעילות של המרכז מתקיימות סדנאות לקיפולי נייר והדרכה בבתי ספר וגני ילדים. אחד הפרוייקטים המרתקים הינו – `מקפלים ביחד` – פרויקט זה עושה שימוש באמנות האוריגאמי ככלי וכגשר בין ילדים ישראלים ופלסטינאים. הפרויקט במימון משרד החוץ היפני.

המרכז ללימודי יפנית

סיגל יזרעאלי | תרבות יפן בישראל | יפן חוויה אחרת | Explore Japan | מרכז ללימוד יפנית

בשנת 2008  הקימה סיגל יזרעאלי את המרכז ללימודי יפנית, במטרה לאפשר לכל אדם  המתעניין בלימודי השפה, מכל סיבה שהיא ולכל מטרה שהיא, לקבל את המענה המתאים לו ביותר.
בשערי המרכז נכנסים כיום עשרות אנשים אשר להם עניין בשפה ובתרבות היפנית, וביניהם: העושים עסקים עם יפן, סטודנטים המתכננים לימודים ביפן, אנשים המתכננים טיול, אנשים העוסקים באומנויות לחימה, חבר`ה האוהבים את סרטי האנימציה (אנימה) והמנגה (קומיטקס יפני) ואנשים רבים אשר פשוט נשבו בקסמי התרבות היפנית.  במסגרת פעילות המרכז מתקיימים קורסים ללימוד השפה היפנית. הלימודים מתקיימים בקבוצות קטנות המאפשרות זמן תרגול ויכולת ביטוי מקסימלית, והם מלווים בחומרי לימוד מעודכנים ומספקים חווית לימוד דינאמית ואינטראקטיבית.

המרכז נמצא ברחוב שפע טל 12 בתל אביב, קומה ראשונה, במרחק של 5 דקות הליכה מרכבת השלום וקניון עזריאלי,

משחק ה-'גו' – אגודת הגו הישראלית – GoMind

גו הוא משחק לוח אסטרטגי העתיק ביותר בעולם, שהומצא לפני כ- 4,000 שנה בסין. המשחק הגיע ליפן על ידי כוהן בודהיסטי או על ידי שגריר יפן בסין והפך תוך זמן קצר למשחק הלאומי של יפן. גו התפתח לרמות גבוהות ביותר ונחשב לאחת מחמש האומניות הקלאסיות שכל בן אצולה ביפן הקדומה היה חייב לשלוט בו.
גו משלב אלמנטים פשוטים של עץ, אבנים (שחור לבן – יין ויאנג), עיגול וקוים היוצרים משחק מדהים ומרהיב ברמת היצירתיות, החשיבה והאסתטיקה. המשחק קל ללימוד וקל ללמידה. החוקים פשוטים ומערכת איזון מיוחדת מאפשרת לשחקנים ברמות שונות להתמודד זה מול זה כשווים.  המשחק מחנך לכבוד הדדי בין השחקנים והוא בעל ערכים חינוכיים רבים. הכרת המשחק על ידי צעירים ובני נוער פותחת להם צוהר אל תרבויות סין, יפן  ומזרח אסיה.

`היקארו נו גו`, אגודת הגו הישראלית, שמה לה למטרה לקדם את פעילות הגו, ידע המשחק, שיפור רמת השחקנים והיכרות עם המשחק בישראל. במקביל האגודה מרחיבה את היקף ההשתתפות של ישראלים בטורנירים ובאליפויות בינלאומיות. בארץ ישנם כעת כמה אלפי שחקנים ברמות שונות. מועדון `מיינד` הדריך כמה אלפי תלמידים ברחבי הארץ. 

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

אחד המרכזים האמנותיים החשובים לתרבות היפנית בישראל. המרכז מציג תצוגות מתחלפות ומהווה מרכז פעילות שוקק חיים בסדנאות למבוגרים ולילדים. ניתן להזמין מראש סיור מודרך של צוות המוזיאון בתערוכות.

מוזיאון ווילפריד ישראל

מוזאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח, השוכן בקבוץ הזורע, נוסד ב1951, והינו אחד המוזיאונים הוותיקים בארץ. המוזיאון התבסס תחילה על אוספיו של וילפריד ישראל, בנו של סוחר יהודי אמיד ממוצא גרמני ונינו של מי שהיה הרב הראשי באנגליה. בתקופה הסוערת של עליית הנאציזם, קשר וילפריד קשרים חזקים עם חברי תנועת ה"ורקלוייטה" ("אנשי המעשה"], אשר ייסדו בהמשך את קיבוץ הזורע. בעוד וילפריד מתגייס בתקופת המלחמה למען הוצאת יהודים מאירופה ומצליח להציל את חייהם של עשרות אלפי יהודים, הוא משלם בחייו שלו: באחת משליחויותיו, ב-1943 מופל מטוסו ע"י הצבא הגרמני. בצוואתו הוריש לחבריו בקיבוץ את אוספיו.

במוזיאון מוצגות תערוכות מגוונות ממזרח אסיה ויפן. במקביל מתקיימים אירועים מגוונים כמו: הרצאות מרתקות וסדנאות יצירה.

שיר ונובויה ימגוצ'י- אמנות ותרבות יפן

שיר ונובויה ימגוצ'י- אמנות ותרבות יפן

שיר מלר-ימגוצ'י למדה טקס תה ביפן כששהתה במנזר זן וכיום אוצרת במוזיאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח ומנחה סדנאות בנושא זן ותרבות יפן בבית היפני בעין הוד שם היא חיה עם נובויה ימגוצ'י, אמן וחרש ברזל היוצר כלי נגינה יחודיים.

שיר ונובויה מקיימים מפגשים של אמנות ותרבות יפן בתיאום מראש במגוון תכניות:

חויה יפנית– תוכנית חויתית המתאימה לזוגות, משפחות ולקבוצות הכוללת הכרות עם הבית היפני המסורתי, אורח החיים והמנהגים, הדגמה של לבישת קימונו, הכרות עם כתב הסימניות היפני(הקנג'י),התנסות באמנות קיפולי הניר והשתתפות בטקס תה מסורתי.

שלווה בקערית תה-תכנית ייחודית ומעמיקה בהנחית שיר ימגוצ'י המאפשרת הכרות עם הזן בודהיזם והאמנויות המסורתיות: טקס התה, קליגרפיה, גני הזן ואמנות שזירת הפרחים. התכנית כוללת מדיטציה מודרכת, השתתפות בטקס תה מסורתי והתנסות בכתיבת שירי הייקו.

בין פסלים ובין צלילים- מופע מוזיקלי של נובויה ימגוצ'י בכלי נגינה ייחודיים אותם הוא יוצר הלוקחים אותנו למסע בין צלילים קסומים. המופע מתקיים בסדנה-גלריה של נובויה ימגוצ'י בקיבוץ עין כרמל. נובויה יסביר על הקשר בין הפסלים לצלילים ויערוך הדגמה של חישול בברזל.

חוויה יפנית מתקיימת בשבת השלישית בכל חודש. ניתן להזמין סדנה בתיאום מראש: